OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 11.01.2015 14:44:57 

Činčila v dome

Parenie a choroby

Mláďata a parenie

Parenie: Najlepšie keď činčilu sparite do dosiahnuti 1 roka a má min. tých 500g. čím si môžete byť istý že vám vaša činčilky neuhynie pri pôrode.Čím sú samičky mladšie tých skôr sa vám stane že uhynie preto by samička mala byť odelena od samca dokým nedosiahne ten rok ! Kedže sa činčily paria večer tak to neustražite aby došlo nechcenému tehotenstvu !

Tehotenstvo:Zístite tak že po parení samička vylúči z vaginy voskovú zátku ! (nemusíte ju vždy najsť !)Činčila môže mať mlade 4x do roka. Jej cyklus je každých 28 dni. Počet mladat môže byť od 1-6 ale väčšinou je to 1-4. Samica sa nesmie kúpať v piesku 14 dni po pôrode!

Pôrod:Zvyčajné prebieha večer alebo skoro ráno.

Po pôrode: Matka po pôrode zožerie placentu pripadne aj mrtvo narodený plod. Zabezpečujú jej proteiny dôležite pre tvorbu mlieka. Ak matka odmieta kojiť mladata, skúste odstrániť z klietky poličky aby nemala kam vyliezť pred malými. Parenie nastáva okamžite po pôrode. Preto ak nechcete mat ďalšie mlade odstrante samca pred pôrodom. Po pôrode to zrejme neustrážite. Ak ho budete chcieť dať nazad, riskujete že samička otehotnie v priebehu ďalšieho mesačného cyklu.

Ak chcete zistiť ake budu mlade tak tu : http://www.silverfallchinchilla.com/genetics/ChinCrossCalculator.aspx

Mladata: musia ostať u matky 12 týždňov. Minimálna váha musí byt 200g.Ak ani po 12 týždňoch nedosiahnu tuto váhu, nechajte ich u mamy ešte ďalšie 2 týždne.Po tejto dobe sa musia odstaviť lebo hrozí riziko, že otec napari malé samičky a samčekovia sa sparia s matkou. Príbuzenske kríženie vedie k degenerativným ochoreniam a zvieratá sa rodia s deformáciami.

Choroby

Letální faktor  sa prejavuje tím, že se narodí mrtvé alebo odumrený plod v maternici matky, takže je matka v nebezpečenstve tiež.Mláďa môže prežiť a vypadať na vonok v poriadku ale nevidíme do vnútra kde mohly nastať genetické vady ktoré len činčilku budu prenasledovať do konca jej života ak prežije prví rok svojho žviota.  
Druhy ktoré sa nesmú križiť najdete napísane vo Farebných mutáciach !!!

Najčastejšie choroby :

Zápcha:
Prejavuje sa malými a okruhlými alebo tenkými a pretiahnutými bobkami. Bobky majú byť tvrdšie, tmavé, valčekovitého tvaru so zaoblenými hranami. Pripomínajú ,,burizony,,. Zápchu liečime zvyšeným prísunom hrozienok 3-4 denne po dobu 3 dni.Ak zápcha nepovoli treba vyhladať zverolekára. Miesto hrozienka môžete skúsiť aj kúsok sušenej slivky o velkosti zodpovedajúcej 3-4 hrozienkam.

Hnačka:
Bobky sú mazlave a mäkké. Rozmazavajú sa po poličke. V tomto prípade treba vybrať granule a krmiť po dobu 3 dni len senom a vodou. Nepodávať žiadne pochúťky. V prípade hnačky je dobre použiť sušene čučoriedky.4-5ks denne po dobu 3 dni. Ak hnačka neprestáva, vyhladajte zverolekára.

Pleseň:
Pričinou je často nákaza od iného zvierata alebo príliš vlhke prostredie.Činčila musí byť v suchu.
Prejavuje sa v prvotnom štádiu vypadanou srsťou okolo oči a nosa. Srsť neskor začne vypadavat aj zo zvyšnej časti tela.Lieči sa pridavaním liečivého prášku FUNGISTOP do pieskového kúpela činčily, pripadne ho môžete aplikovať štetcom priamo na postihnute miesto.Ak ma jedna činčila pleseň, použite Fungistop aj u ostatných.Pleseň sa totižto extremne rýchlo šíri a je prenosná aj na človeka. Spôsobuje neprijemne svrbenie.Dodržujte teda prísnu hygienu.

Kozí chrbát:
Zviera je podvyživené.Vyhladajte zverolekára.

 

Ešte sa môžu vyskytnúť aj zápal oči alebo vyhryzovanie srsti !